LEKCJA OBOWIĄZKOWA PDF Drukuj Email

W październiku odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne na temat niepełnosprawności i bezpieczeństwa na kąpieliskach oraz na drogach. Wzięły w nich udział wszystkie klasy gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej. Pedagog szkolny, p. Magdalena Pietrzak, nawiązała kontakt z Fundacją im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, która przygotowała materiał filmowy oraz scenariusz zajęć pt. „Bezpiecznik Szkolny - lekcja obowiązkowa!”. W filmie niepełnosprawni bohaterowie dzielą się swoimi doświadczeniami z wypadków i życia na wózku. Pan Maciej i Tomasz ulegli wypadkowi po niefortunnym skoku do wody, a Pani Małgorzata i Przemek uczestniczyli w wypadku samochodowym. W trakcie lekcji uczniowie z wielkim zapałem podejmowali dyskusje, kilka osób powiedziało, że ma w swoim otoczeniu osoby niepełnosprawne, podzielili się z rówieśnikami własnymi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania tych osób w codziennym życiu. Podczas zajęć poznali również przyczyny wypadków, dowiedzieli się na czym polegają urazy kręgosłupa – paraplegia, tetraplegia, z czym na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne ruchowo, co osiągnęli, jak ważna była i nadal jest rehabilitacja. Po obejrzeniu filmu oraz wysłuchaniu statystyk dot. wypadków drogowych i wypadków na kąpieliskach wodnych, młodzi ludzie opracowywali kodeks bezpiecznych zachowań dla osób spędzających czas nad wodą, kierowców, współpasażerów i pieszych. Uczniowie z wielkim zapałem tworzyli plakaty, które mogą uratować zdrowie i życie. Problem niepełnosprawności to ważny temat, który wart jest uwagi.

Magdalena Pietrzak