Profilaktyka w wersji scenicznej PDF Drukuj Email

Profilaktyka ma głęboki sens, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.
Taki też cel przyświecał III Gminnemu Przeglądowi Teatrów Profilaktycznych, który odbył się 9 grudnia 2013r. w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Chorzelowie.
Przegląd cieszy się dużym zainteresowaniem, spełnia bowiem ważną funkcję edukacyjną i wychowawczą. Pozwala ukazać trudne sprawy w sposób bardziej obrazowy, przemawiający do wyobraźni zwłaszcza ludzi młodych. Ma on nie tylko  uświadomić im zagrożenia wynikające z uzależnień różnego typu, przestrzec przed ich skutkami, ale przede wszystkim promować odpowiedzialne postawy, asertywność  i wzmacniać wiarę w możliwość ich uniknięcia.
  W  jury zasiadły radne Gminy Mielec- p. Zofia Paterak, p. Wanda Mika oraz przewodnicząca Rady Gminy, p. Magdalena Bania. Rangę przeglądu podnosi fakt, że patronat nad nim objął Wójt Gminy Mielec- p. Kazimierz Gacek ,który zaszczycił występujących swoją obecnością.
     Przygotowane inscenizacje prezentowano w trzech kategoriach wiekowych: kl.I-III SP, kl.IV-VI SP oraz młodzież gimnazjalna. Jak w kalejdoskopie zmieniała się scenografia, wzbogacana niejednokrotnie prezentacjami multimedialnymi i  świetnie dobraną, przemyślaną oprawą muzyczną, a młodzi artyści odgrywali swoje role z wielkim przejęciem i ogromnym zaangażowaniem. Szczególnie podobał się spektakl pt. „Znajdź drogę przez mrok” zaprezentowany  przez uczniów Gimnazjum w Chorzelowie.  Świadczą o tym  gromkie brawa , którymi  wyraźnie wzruszona widownia nagrodziła występującą grupę , wyrażając w ten sposób swoje uznanie dla jej gry. Nie szczędził też ciepłych słów pod adresem młodych aktorów sam wójt, p. Kazimierz Gacek, który podsumowując przegląd, przyznał, że jest pod  dużym wrażeniem ich profesjonalizmu, wyraził podziw dla ich uzdolnień teatralnych, a opiekunki grupy- p. Lidia Kutrybała i  p. Alina Łukaszek - otrzymały serdeczne podziękowania za przygotowanie młodzieży na tak wysokim poziomie. Zarówno wykonawcom  jak i ich opiekunkom wręczono  drobne upominki, nawiązujące już do klimatu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jeszcze pamiątkowe zdjęcie i III Przegląd Teatrów Profilaktycznych przeszedł do historii.
                Płynące ze sceny gorzkie refleksje uzależnionych, wypowiadane słowa przestróg i  ostrzeżeń, przewijające się postacie tych, którym uzależnienie odebrało radość życia z całą pewnością odcisnęły się w pamięci oglądających i niewątpliwie  zrobiły wrażenie na zgromadzonej  publiczności. I o to właśnie chodziło! Brawo!Gratulacje!
                                                                                                                                                 A.Ł.