ANDRZEJKI klas III PDF Drukuj Email

29 listopada w wigilię św. Andrzeja  klasy III a, c, d przygotowały  wróżby i zabawy związane ze staropolską i słowiańską tradycją. Pochodzenie, historię i obrzędy andrzejkowe przybliżył Wiktor Szpak, za pomocą samodzielnie przygotowanej prezentacji multimedialnej. Dzięki niej dowiedzieliśmy się czym są andrzejki,  oraz jakie zwyczaje panują w różnych regionach Polski.  Andrzejki to specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Uczniowie chętnie wzięli udział w zabawach integracyjnych, poprowadzonych przez Małgorzatę Matuszek (konkurs na żywą mumię, wróżenie z obierków jabłek, układanie postaci z zapałek  z zawiązanymi oczami, kalambury, gra matematyczna z piłką). Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz symbolicznymi upominkami. Ponadto uczniowie sami przygotowali dekoracje na korytarzu, gdzie odbywały się zabawy oraz w klasach, w których kontynuowali wróżby przy świecach oraz posilali się domowymi wypiekami i pizzą. Nie zabrakło wróżb karcianych, cyganki, magicznej kuli, a nawet Napoleona stawiającego kabałę. Atmosfera sprzyjała zacieśnianiu więzi i przyjaźni, które z pewnością przetrwają gimnazjalne mury, a dobre wróżby będą nas pozytywnie motywować podczas egzaminów.
                                                                                                                                     /AC/