W 12 godzin dookoła Małopolski PDF Drukuj Email

W dniu 6 czerwca 2013r. uczniowie klas IIa, IIc, IId wraz z grupą uczniów z klas III pod opieką wychowawców: p. Barbary Durej, p. Agnieszki Czepiżak i p. Lidii Kutrybały wyruszyli na zwiedzanie ciekawych miejsc Małopolski. Trasa objęła Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, park miniatur architektury światowej i krajowej oraz park rozrywki w Inwałdzie a także miasta Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Kraków.
Wyruszyliśmy bladym świtem, bo już o 4 w nocy, aby dotrzeć na spotkanie z przewodnikami w Auschwitz-Birkenau, którzy zapoznali nas z okrutną historią milionów ludzkich istnień - straconych pokoleń. Ich talenty i zdolności nie miały szans rozwinąć się w brutalnej rzeczywistości wojny i niemieckich obozów koncentracyjnych. W mgnieniu oka zostali unicestwieni przez faszystowską ideologię, według której żądza władzy nad światem i rozwój ekonomiczny okazały się ważniejsze niż ludzkie życie. Przygnębieni historycznym dramatem naszej ojczyzny i przodków, ale i bogatsi o wiedzę na temat bohaterów narodowych i siły ludzkiego charakteru w dążeniu do przetrwania, zostaliśmy również zapoznani z najnowszą literaturą faktu i filmoteką o tematyce wojennej. Śmierć tych milionów zobowiązuje do głębokiej refleksji nad własnym życiem, mobilizuje do docenienia każdej chwili własnego życia oraz wysiłku tych, którzy walczyli i niewinnie ginęli za wolność i pokój na świecie.
Dzięki tej wizycie zrozumieliśmy, jak łatwo człowiek może zniszczyć inne ludzkie życie, doświadczyliśmy też jak wspaniałe konstrukcje potrafi on tworzyć. Po pięciogodzinnym pobycie w Auschwitz udaliśmy się do Parku Miniatur Architektury w Inwałdzie, gdzie podziwialiśmy unikalne budowle świata: Bazylikę św. Piotra w Rzymie, Hagię Sophię w Stambule, Taj Mahal w Indiach, Górę Rushmore w North Dakota, Statuę Wolności i White House w USA, Big Ben w Wielkiej Brytanii, operę w Sydney… i wiele innych ze wszystkich kontynentów. Potem odpoczywaliśmy w parku rozrywki na łodzi piratów, na go-kartach, obejrzeliśmy film 5D pt. „Podziemna przygoda”. Poznaliśmy tajemnice faraonów, zdobywając piramidę Cheopsa i odwiedzając grób Tutenchamona… W tle majaczyły długie szyje dinozaurów, a z innej strony kusiła średniowieczna warownia zbudowana w skali 1:1… Atrakcji było moc, wreszcie spróbowaliśmy złapać oddech podziwiając najnowsze miniatury polskiej architektury w tym stadion narodowy, zamek w Krasiczynie i w Łańcucie oraz odległym Malborku, a na koniec bez trudu zdobyliśmy Giewont w miniaturowych Tatrach .
Potem wyruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku papieskich Wadowic, aby zatrzymać się w klasztorze i bazylice o. Bernardynów w Kalwarii Zebrzdowskiej (na liście dziedzictwa kultury światowej UNESCO), miejscu szczególnie bliskim bł. Janowi Pawłowi II. Na koniec dotarliśmy do Krakowa, aby zaczerpnąć ducha kultury w tej perle renesansu i tak pełni wrażeń, rozśpiewani powróciliśmy do Chorzelowa późną nocą. Choć cały dzień deszcze omijały nas szerokim łukiem, po powrocie zaskoczyła nas ulewna burza. Mimo to, wycieczka była udana i chętnie powtórzylibyśmy ten niezapomniany czas.

AC