„A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą Ojczyźnie” PDF Drukuj Email

29 kwietnia 2013r.w Zespole Szkół w Chorzelowie miała miejsce Wieczornica Patriotyczna poświęcona Polakom, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę.
„A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą Ojczyźnie”
To niezwykłe spotkanie uświetnili swoją obecnością Wiesław Rygiel - Dyrektor Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego, Kazimierz Gacek - Wójt Gminy Mielec, Magdalena Bania - Przewodnicząca Rady Gminy, Ks. Andrzej Rams - Proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Chorzelowie, Ks. Wojciech Chochół - Proboszcz Parafii p.w. Św. Wojciecha w Trześni, Jachyra Krzysztof – prezes PSL Chorzelów, Grzegorz Maj, Andrzej Kędzior – Radny Gminy Mielec, Stefan Sikora – Radny Gminy Mielec, Zofia Paterak - Radna Gminy Mielec, Anna Czerkies – Radna Gminy Mielec oraz świadkowie historii - Florek Kazimierz, Maria Strąk, Wrażeń Zofia.
Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Szkoły Mirosława Wydro, która powitała przybyłych gości oraz przedstawiła działania szkoły mające na celu budowanie u dzieci i młodzieży postaw patriotycznych. Następnie uczniowie Koła Historycznego zaprezentowali montaż poetycko – muzyczny, dotyczący wielowiekowej walki Polaków o wolność swojej Ojczyzny. Młodzież ukazała również zgromadzonym rożne oblicza patriotyzmu zarówno w czasie wojny jak i w czasach pokoju, czego przykładem byli obecni na sali „żywi świadkowie historii”. Przybyli goście w swych wystąpieniach podkreślali rolę wartości historycznych w wychowaniu współczesnego pokolenia Polaków oraz znaczenie pamięci o tych, co za wolna i niepodległą Polskę oddali to, co mieli najdroższe - swoje własne życie, bo „Ojczyznę kocha się nie za to, że wielka, ale za to, że własna”.
Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej. Przygotowuje do życia w społeczeństwie. Wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Przygotowuje młode pokolenie do pełnienia ról prospołecznych. Jest wartością uniwersalną. Trzeba go budować stopniowo poprzez działalność dydaktyczno- wychowawczą, ponieważ nikt nie rodzi się patriotą. Program edukacji patriotycznej jest ściśle powiązany z edukacją regionalną.
Spotkanie zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Szkolnego Koła Muzycznego.
Wieczornica Patriotyczna została przygotowana przez uczniów Koła Historycznego oraz Koła Muzycznego, których opiekunami są Sylwia Graniczka, Marta Grzelak oraz Sylwia Kania.

zobacz galerię