Przywróć naszą Ziemię! PDF Drukuj Email
22 kwietnia 2021 r. obchodzimy uroczyście 51. Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody przebiegają  pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię".
Święto to swoim początkiem sięga 1970 r. i jest największym na świecie świętem ekologicznym obchodzonym obecnie w 192 krajach.

Od czego się wszystko zaczęło ? Od największej katastrofy ekologicznej w dziejach Stanów Zjednoczonych, gdzie  u wybrzeża Santa Barbara wyciekło 100 tysięcy baryłek oleju.
Przyczyniło się  to do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz wielu innych morskich zwierząt. Spowodowało ogromną dewastację środowiska na wiele lat. A miało to miejsce w styczniu 1969 r. Tragiczne wydarzenia wstrząsnęły światem i dały początek międzynarodowemu ruchowi na rzecz edukacji ekologicznej.
Od tej pory głównym celem Dnia Ziemi jest przybliżanie problemów związanych z postępującą degradacją  środowiska, propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy.
Mimo trwającej pandemii Szkolne Koło Ekologiczne EKOFANI wraz ze swoimi opiekunkami p. E. Pieróg i p. L. Kutrybałą nie zapomniało o święcie . Podjęło szereg działań, aby pokazać, że los planety nie jest im obojętny.
Członkowie koła napisali opowiadania pt. „Jestem eko dziś i jutro”, w których przedstawili wizje przyszłego ekologicznego świata .
Wykonali makiety pt. „Moje ekologiczne gospodarstwo”, upowszechniając m.in. czyste technologie w pozyskiwaniu energii.
Okazując szacunek Matce Ziemi ,zaprosili społeczność szkolną do zredagowania życzeń  z okazji tego ważnego wydarzenia i zapisania ich na własnoręcznie wykonanych kartkach okolicznościowych.
Podsumowując działania, przygotowali odświętny apel online - film został zaprezentowany wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej w Chorzelowie w dniu święta planety.
                                                                                                     E.P., L.K.