E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Amigos para siempre PDF Drukuj Email

Amigos para siempre

W dniach 10-13 marca 2011r. w Gimnazjum w Chorzelowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie.  W ramach realizacji programu „Uczenie się przez całe życie”- Comenius - Partnerskie Projekty Szkół, dyrekcja oraz grupa nauczycieli z Santa Coloma de Queralt w Katalonii, przebywała z wizytą w Zespole Szkół w Chorzelowie. Podczas spotkania porównywano efekty reform wprowadzonych w systemach edukacyjnych obu krajów, perspektywy szkolnictwa gimnazjalnego w krajach europejskich oraz podsumowano dotychczasową współpracę. Była to już druga wizyta  gości z Hiszpanii po wymianie 20-kilku osobowych grup młodzieży we wrześniu i kwietniu 2010r. 
W związku z realizacją projektu „Healthy Youth – Healthy Europe”, odbyły się obowiązkowo zajęcia z j. hiszpańskiego, aerobiku i ćwiczenia na stepach, zaprezentowano prace i produkty projektu wykonane przez uczniów oraz dokonano ewaluacji dotychczasowych osiągnięć. Uczniowie przygotowali sprawozdanie w j. angielskim, zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym nie zabrakło tradycyjnych piosenek i tańców polsko-hiszpańskich, a na koniec obdarowali gości własnoręcznie wykonanymi pisankami.  
Podsumowaniem współpracy szkół była „biesiada polsko-hiszpańska”, przygotowana w dn. 11.03.2011r z inicjatywy rodziców uczniów, biorących udział w wymianie klas, koordynatorów projektu: Agnieszki Czepiżak, Lidii Kutrybały, Jadwigi Korzec, Renaty Flis i dzięki uprzejmości dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie p. Doroty Kieraś - Jędrychowskiej. Spotkanie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz na czele z wójtem Gminy Mielec p. Kazimierzem Gackiem, p. Bożeną Mazur, p. Małgorzatą Cyran i radnymi Gminy Mielec.
W biesiadzie uczestniczyła dyrekcja Zespołu Szkół w Chorzelowie i przewodniczący Rady Rodziców Gimnazjum. W rytm polskich i hiszpańskich utworów biesiadnych, tańców ludowych oraz przygotowanych na tę okoliczność konkursów o kolorycie etnicznym, przeplatały się historia i kultura obu krajów, integrując uczestników i wywołując refleksję nad podobieństwem tak różnych nacji oraz przyjaźnią wyrażoną poprzez dialog międzykulturowy.
Katalończycy odwiedzili również Urząd Miasta, gdzie poznali historię rozwoju gospodarczego Mielca oraz podziwiali Salę Królewską w Szkole Muzycznej, wystawę w Dworku Oborskich oraz bazylikę św. Mateusza. Ogromne wrażenie wywarła na nich wizyta w muzeum martyrologii w Oświęcimiu oraz Brzezince i jak zwykle już zachwyciła „polska perła” UNESCO - kopalnia soli w Wieliczce. Ponadto goście odbyli wycieczkę do Krakowa, gdzie zapoznali się z dziedzictwem narodowym zamku królewskiego na Wawelu, zachwycili atmosferą Starego Miasta oraz odbyli podróż śladami Oscara Schindlera przez dzielnicę Kazimierz do fabryki słynnego przedsiębiorcy, gdzie złożyli wpis do księgi pamiątkowej. 
Wizyta ta potwierdziła potrzebę budowania więzi międzyludzkich, wymianę poglądów i doświadczeń w dziedzinach edukacji i kultury ponad granicami krajów i różnicami językowymi. Po raz kolejny sprawdziła się też teza o staropolskiej gościnności i życzliwości, przyczyniając się do promowania małej i dużej ojczyzny nawet w odległej, słonecznej Katalonii. /ACZ/
zobacz galerię

 


 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Wolontariat


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Laboratoria przyszłości

logotyp-laboratoria.png - 16.13 Kb

MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości