E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Powiew Katalonii w Chorzelowie PDF Drukuj Email
Powiew Katalonii w Chorzelowie

     
 W dniach 14.09-25.09.2010r. w Gimnazjum w Chorzelowie gościła 22-osobowa grupa uczniów z Katalonii wraz z opiekunami p. Mar Mullerat i p. Davidem Melero Domenech. Dwunastodniowa rewizyta miała miejsce w ramach wymiany uczniów biorących udział w programie UE „Uczenie się przez całe życie” – Comenius, gdyż uczniowie z Polski zwiedzali południowo - wschodni region Hiszpanii w kwietniu br. pod opieką koordynatorów p. A. Czepiżak i p. L. Kutrybały, oraz opiekunów: p. J. Korzec, p. R. Flis. Realizacja projektu pod hasłem „Zdrowa młodzież-zdrowa Europa” trwa dwa lata i jest monitorowana przez Agencję Narodową w Warszawie działającą przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Honorowy patronat nad naszym projektem objęli: poseł na Sejm RP p. Krystyna Skowrońska, Wójt Gminy Mielec p. Władysław Ochalik oraz firma rodzinna ANKOL.
Głównym celem projektu jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez porównywanie nawyków polskich i hiszpańskich nastolatków w zakresie odżywiania, aktywności fizycznej
i rozwiązywania sytuacji stresogennych. Uczniowie poprzez dialog multimedialny oraz wspólną naukę
i poznawanie różnych form rekreacji realizują zaplanowane zadania a także biorą udział w warsztatach profilaktycznych. Istotną częścią projektu jest wymiana uczniów, którzy mieszkając u zaprzyjaźnionych rodzin, dodatkowo poznają tradycje i kulturę partnerskiego kraju. Sprzyja to nie tylko zacieśnianiu więzi międzynarodowych i doskonaleniu języków narodowościowych, ale również promowaniu swojego regionu i kraju. 14 września polscy uczniowie wraz z opiekunami powitali na lotnisku w Balicach swoich przyjaciół z Katalonii i od tego momentu rozpoczął się niezwykle bogaty program kulturalno-edukacyjny. Zwiedziliśmy Kraków i obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, złożyliśmy wizytę w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, podziwialiśmy piękny kompleks pałacowo-ogrodowy w Łańcucie oraz uczyliśmy się tańców narodowych. Grupa hiszpańska zwiedziła mielecką strefę przemysłową oraz zapoznała się z historią miasta, a wszędzie spotykała się z polską gościnnością i serdecznością. Weekend uczniowie spędzili aktywnie próbując swoich sił na lodowisku w Dębicy, pływając w Aqua Parku Krakowie i Bukowinie Tatrzańskiej, wypoczywając w Zakopanem, Pieninach, Krynicy lub
w Bieszczadach. Ponadto cała grupa brała udział w zajęciach sportowych w szkole i na mieleckim basenie. Uczestniczyliśmy również w lekcjach szkolnych: odbyły się warsztaty z higienistką, informatyka „Śladami słynnych sportowców”, program „Trzymaj formę”, konkurs zdrowotny z biologii, zajęcia z matematyki, wiedzy o społeczeństwie i z j. polskiego. Ciekawym akcentem była wizyta
w Sejmie RP i pogadanka na temat zdrowia z parlamentarzystami. Natomiast wielką niespodzianką było zwiedzanie TVP, gdzie również wzięliśmy udział w nagraniu programu „Jaka to melodia?” i od „kuchni” poznaliśmy tajniki telewizji. Mieliśmy wyjątkową okazję porozmawiać z Joanną Rawik – gwiazdą polskiej sceny estradowej. Ponadto uczyliśmy się salsy i marengo w Warszawskiej Akademii Tańca. Korzystając z pięknej słonecznej aury, wędrowaliśmy także Traktem Królewskim
i spacerowaliśmy po Parku Łazienkowskim w Warszawie. Uczniowie przemierzyli szlak regionu płd.- wsch. Polski odwiedzając: Sandomierz, Baranów Sandomierski i Kurozwęki, gdzie uczestniczyli
w zajęciach projektowych tj. safari i w konkursie w kukurydzianym labiryncie. Podczas wymiany odbyły się również oficjalne wizyty w urzędach i zaprzyjaźnionych firmach naszych sponsorów: ANKOL, Kirchhoff i BRW. W trakcie pożegnalnego wieczoru polsko-hiszpańskiego przygotowanego przez koordynatorów i rodziców, zaproszeni goście mogli obejrzeć produkty projektu, prezentacje multimedialne z realizacji zadań i przebiegu wymiany młodzieży, poznać katalońskie pieśni i tańce narodowe oraz obejrzeć sztukę pt. „Wybierz zdrowie” w wykonaniu grupy z Katalonii. Później zaprezentowali się uczniowie z Chorzelowa pod kierunkiem instruktorów tańca z SOKiSu i nauczyciela muzyki.
Na zakończenie nie zabrakło ciepłych słów, podziękowań i wzruszenia, które potwierdziły, że najważniejsze są więzi międzyludzkie, a nie granice polityczne, odległość geograficzna czy różnice językowe lub kulturowe.
W ostatnim dniu zwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce i pożegnaliśmy się z krakowskim rynkiem skąd udaliśmy się na lotnisko. Rozstanie dla nastolatków było bardzo trudne i choć nie brakło zapewnień, że spotkamy się na wakacjach w Santa Coloma, to polało się wiele łez.
Wszystkie te przedsięwzięcia i działania merytoryczne oraz finansowe wspierali również: poseł na Sejm RP p. Zbigniew Chmielowiec, Marszałek Województwa Podkarpackiego p. Zygmunt Cholewiński, starosta Powiatu Mieleckiego p. Andrzej Chrabąszcz, kierownik ds. promocji Miasta Mielca p. Józef Witek, sekretarz Gminy Mielec p. Bożena Mazur, skarbnik Gminy Mielec Małgorzata Cyran, dyrektor Zespołu Szkół w Chorzelowie p. Mirosława Wydro, dyrektor firmy Kirchhoff
p. Ryszard Czachor, dyrektor firmy BRW p. Janusz Krupa, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego
w Warszawie p. Jolanta Zielińska, kierownik produkcji programu „Jaka to melodia?” p. Piotr Zieliński
i Studio 5 TVP, profesor Mirosław Kuć z Uniwersytetu Warszawskiego, instruktorzy salsy z Warsaw Dance Academy , p. Krzysztof Kutrybała i firma komputerowa Czajen, dyrektor MOSiR-u p. Zygmunt Kołodziej, dyrektor SOKiSu w Chorzelowie p. Dorota Kieraś - Jędrychowska, Rada Rodziców
z p. Barbarą Pietraszek, p. Zofią Cichoń i p. Markiem Pyrzyńskim, grono pedagogiczne z ZS
w Chorzelowie oraz wszyscy rodzice uczniów biorących udział w projekcie.
Pozdrowienia od nauczycieli z Katalonii:
First of all, thank you for everything! It's been a DREAM! I Think that Poland is the Country of Dreams, Well, Poland and all you.
Kisses from Santa Coloma
David and Mar

Dedykacje uczniów (tłumaczenie)
Te dni były jednymi z najważniejszych w moim życiu…Nigdy nie zapomnę tej przygody….Mam szczęście, że wzięłam udział w tym projekcie….polskie rodziny stały się naszymi nowymi rodzinami….. poznaliśmy fantastycznych ludzi…bardzo podobały nam się zabytki, lasy, polska kuchnia, pejzaże, lekcje i dziewczyny…. brak nam słów, aby wyrazić jak wspaniały był czas spędzony w Polsce z naszymi przyjaciółmi,
Dziękujemy za gościnność i wspaniały czas, wiele nauczyliśmy się tutaj….Polska jest piękna….. Kochamy Polskę i zawsze będzie w naszych sercach! Do zobaczenia wkrótce w Katalonii!!
Judith Pique, Jordi Manuel, Victoria Huguet, Monica Iglesias, Cristina Balecll, David Segura, Jordina Sole, Rumina Ferrer, Nuria Miranda, Elena Bratu, Ferran Peinado, Aaron Iziquierdo, Maria Esplugas, Osiris Palos, Claudia Ramon, Jaume Bartoli, Alex Sendra, Laia Roset, Nahum Alonso, Nara Mateu, David Inez, Maria Altimis
Wrażenia polskich uczniów:
Ola Szumacher: Myślę, że takie projekty są wspaniałym urozmaiceniem lekcji. Mogliśmy doskonalić
j. angielski i poznać kulturę katalońską. Szkoda, że nasi przyjaciele nie mogą zostać na zawsze. Postanawiam odwiedzić Santa Coloma de Queralt po raz kolejny i nigdy nie zapomnę tej przygody.
Alicja Myjak: Ten projekt nauczył mnie bardzo dużo nowych rzeczy. Mieliśmy ciekawe zajęcia
w kilku językach i poznaliśmy wiele miejsc w Polsce razem z naszymi przyjaciółmi.
Martyna Ciejka: Czas spędzony z naszymi przyjaciółmi był niesamowity. Wspaniałe
wycieczki i ciekawe zajęcia w szkole, ale największą atrakcją był udział w programie
telewizyjnym i zwiedzanie TVP oraz spotkanie ze znanymi ludźmi. Do dziś nie mogę
uwierzyć, że mam zdjęcia z gwiazdami programu „Jaka to melodia?”
Brygida Hajduk: Mam nadzieję, że nasze przyjaźnie będą trwały zawsze. Nie miałam pojęcia, że spędzając ze sobą zaledwie miesiąc można się tak zżyć. Już czekam na następne spotkanie. Dobrze, że piszę to teraz, a nie później gdy będę roniła łzy.
Martyna Sroka: Było super. Wycieczki na pewno na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Nigdy nie zapomnę tych wspaniałych ludzi. Mają ogromne poczucie humoru i są cudowni.
Maria Duszkiewicz: Jestem niezwykle zadowolona z tego, że miałam możliwość brać udział
projekcie i poznać takich wspaniałych ludzi. Mam nadzieję, że nigdy o sobie nie zapomnimy.
Hubert Leśniak: Niezmiernie cieszę się, że mogłem poznać i zaprzyjaźnić się z Katalończykami. Nigdy tego nie zapomnę. Mam nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie.
Paweł Sypek: Bardzo cieszę się, że przystąpiłem do tego programu. Spędziliśmy dużo czasu na nauce, podróżach i zabawie z nowymi przyjaciółmi. Ten czas był wspaniały choć upłynął bardzo szybko. Na pożegnanie wszyscy płakali, bo nie wiemy kiedy znów się spotkamy.
Szymon Zygiel: Jestem szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w tym projekcie. Dzięki temu dużo się nauczyłem i poznałem fajnych ludzi.
Michał Sulik: Z niecierpliwością czekałem na przylot grupy z Katalonii. Nasze przyjaźnie jeszcze bardziej się pogłębiły, a my przy dobrej zabawie zwiedziliśmy pół Polski. Bardzo mi się podoba taka szkoła.
Bartek Sroka: Jestem bardzo zadowolony, że mogłem wziąć udział w tym projekcie. Dzięki temu nawiązałem nowe przyjaźnie i nauczyłem się języka angielskiego.
Dominika Przywara: To niewiarygodne jak silna jest więź przyjaźni łącząca nas i grupę z Hiszpanii. Czas spędzony wspólnie zarówno tam jak i w Polsce na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Podszkoliłam angielski, nauczyłam się podstaw hiszpańskiego oraz katalońskiego, choć język przyjaźni jest uniwersalny i najpiękniejszy na świecie.


 

 
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Wolontariat


MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości