E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
DZIEŃ TOLERANCJI – „RÓWNI , CHOĆ RÓŻNI” PDF Drukuj Email

W dniu 17 grudnia 2015r społeczność uczniowska Zespołu Szkół  uczestniczyła po raz pierwszy w obchodach Dnia Tolerancji pod hasłem „Równi, choć różni”.   Dzień ten był podsumowaniem  działań projektu, dotyczącego niwelowania nierówności  społecznych, dyskryminacji  oraz zapobieganiu wykluczeniu społecznemu w nowej edycji programu edukacyjnego UE Erasmus+.
W przedstawieniu ukazaliśmy problemy związane z brakiem tolerancji dla słabszych, niepełnosprawnych , dla mniej zamożnych, dla ludzi o innych poglądach czy różnych zdolnościach oraz dla innych ras i kultur. Przedstawiliśmy aktualne wydarzenia i losy dzieci związane z narastającą imigracją w Europie. Mocno zaakcentowana została potrzeba integracji, zrozumienia  oraz współpracy dla szerzenia dobra i pokoju , zaczynając od swojego lokalnego środowiska oraz pokoju  na świecie w myśl sentencji:
 „Czy nie lepiej byłoby, zamiast tępić zło, szerzyć dobro?”
„Nauczyliśmy się fruwać jak ptaki, pływać jak ryby, ale nie nauczyliśmy się żyć jak bracia.”
„Musimy nauczyć się żyć razem jak bracia, jeśli nie chcemy zginąć razem jak szaleńcy.”
Ustaliliśmy, że muszą istnieć granice tolerancji, aby nie dać przyzwolenia liberalnemu nadużywaniu tego pojęcia - granice wyznaczone przez zdrowy rozsądek i prawa humanitarne, mówiące  o poszanowaniu każdego człowieka. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z ogromnym zainteresowaniem śledzili tok wydarzeń na scenie, w którą na kilka godzin zamieniła się aula sportowa. Mamy nadzieję, że spektakl przyczynił się do refleksji nad relacjami międzyludzkimi i potrzebą zmiany  myślenia i postępowania dla poprawy tych relacji. W barwnym widowisku wystąpili nasi niezastąpieni uczniowie. W rolę smoka wcielił się Jarosław Jaworek, czarodziejem prowadzącym spółkę z poradnictwem życiowym został Mateusz Sikora. W bajce „O smoku, który nie porywał dziewcząt” wystąpili również:  Ignacy Skiba, Martyna Gaj i Julia Sosińska.  Cały spektakl prowadzili konferansjerzy: Justyna Szymańska i Wojciech Kiełb. Pozostałe scenki, obrazujące codzienne problemy związane z  brakiem tolerancji odegrali brawurowo:  Katarzyna Ciochoń , Natalia Kłoda i scenkę o uchodźcach: Julia Wojdyła i Kamil Zieliński. Na zakończenie został przedstawiony „Dekalog serdeczności”, który może pomóc w realizacji trudnego zadania – szacunku, akceptacji  i wyrozumiałości  dla innych.
Oprawę muzyczną zapewnił zespół przygotowany przez p. Sylwię Kanię. Uczniowie popisali się rewelacyjnym wykonaniem utworu „Wieża Babel” z  musicalu Metro Janusza Józefowicza, „Tolerancji” z repertuaru  Stanisława Sojki  oraz piosenkami  „Tacy sami” i „Mniej niż zero”, których fragmenty wykorzystano podczas odgrywania dramy. Układy choreograficzne , w tym barwny taniec z flagami  do piosenki „We are the world” oraz budowanie piramid przygotowała p. Iwona Stępień, a występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Konsultacje sceniczne, przygotowanie kostiumów i  scenografia : p. Renata Flis, p. Monika Gakan, p. Bernadetta Łaz (prezentacja multimedialna), p. Katarzyna Machnik-Skalska ( wystawa prac plastycznych,  zdjęcia), p. Justyna Budak (napisy). Opracowanie scenariusza i koordynowanie spektaklu p. Agnieszka Czepiżak.
galeria zdjęć
 
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Wolontariat


MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości