E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

























Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Tancerze ze słonecznej Katalonii w Chorzelowie PDF Drukuj Email

W dniach 11.10 – 14.10. 2012r. grupa taneczna Esbart Ramon d’Olzina de Vila-seca przebywała z przyjacielską wizytą w Chorzelowie dzięki partnerskiej wymianie zespołów tanecznych i ich rodzin z ZPiT Chorzelowiacy. Spotkanie było możliwe dzięki wcześniejszej współpracy szkół: Gimnazjum w Chorzelowie i IES w Santa Coloma de Queralt. Nauczycielami koordynującymi byli: David Melero Domenech i Mar Mullerat Figueras oraz Agnieszka Czepiżak i Lidia Kutrybała.
Kiedy dwa lata temu pisaliśmy projekt w ramach programu Comenius, nie spodziewaliśmy się, że ta współpraca przetrwa dłużej i przekroczy kryteria wyznaczone przez unijne programy. Po raz kolejny okazało się, że przyjaźń i wspólne zainteresowania potrafią pokonać wszelkie przeszkody: odległości, barier językowych i kryzysu ekonomicznego. To przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu rodzin goszczących oraz życzliwości i wsparciu spółki Ankol z.o.o.
W 2011r. 22-osobowa grupa młodzieży i nauczyciele z Katalonii, urzeczeni gościnnością polskich rodzin, bogatym programem wymiany, pięknem podkarpackiego regionu i odwiedzonych zakątków Polski, obiecali, że tu powrócą. Koordynujący nauczyciel i tancerz miejskiego zespołu z Vila-seca, David Melero Domenech, zachwycił się również polskimi tańcami, które towarzyszyły nam podczas realizowania zadań projektu. Okazją do ponownej wizyty w Polsce był dla niego projekt realizowany przez Katalończyków w gdańskim gimnazjum. Pomimo to, obietnica o kontynuowaniu więzi Katalonii i Podkarpacia została dotrzymana.
Późnym wieczorem 11 października 29-osobowa grupa przybyła na lotnisko Jasionka - Rzeszów. W SOKiS-ie w Chorzelowie już oczekiwano gości, których w staropolskim stylu powitała dyrektor SOKiS p. Dorota Kieraś-Jędrychowska i dyrektor ZS w Chorzelowie p. Mirosława Wydro oraz młodzież ZPiT Chorzelowiacy pod kierunkiem p. Bożeny Telegi. Po poczęstunku zespoły zaprezentowały kilka historycznych tańców ze swoich regionów. Goście zamieszkali u rodzin, u których spotkali się już tradycyjnie z serdecznym przyjęciem.
12 października goście odwiedzili szkołę i uczestniczyli w akademii z okazji Dnia Nauczyciela, wzbogacając program pokazem tańców dla całej społeczności uczniowskiej. Zachwycili wszystkich różnorodnością strojów, rekwizytów i form tanecznych. Odwiedzili także Urząd Miasta Mielca i muzeum regionalne - Jadernówkę, zapoznając się z współczesnymi i przeszłymi dziejami Mielca. Pogoda sprzyjała spacerowi po mieleckiej Starówce, a objazd wokół SSE pozwolił na przedstawienie szerokiej oferty przemysłowej miasta. Kulminacyjnym punktem programu była wieczorna biesiada katalońsko-polska, podczas której oba zespoły zaprezentowały w sumie czterogodzinny pokaz taneczny dla licznie zebranych gości na czele z wójtem gminy Mielec p. Kazimierzem Gackiem, dyrekcją ZS w Chorzelowie, samorządowcami, radnymi, sołtysem wsi, rodzinami goszczącymi, młodzieżą i lokalnym środowiskiem. Całość wydarzenia rejestrowało Radio Rzeszów i portal hejmielec. Mimo, że wspólna zabawa trwała do późnych godzin, rankiem 13 października goście udali się do Krakowa, aby zapoznać się z dziedzictwem kulturowym i narodowym. Perła południowej Polski jak zawsze zauroczyła uczestników tradycją, architekturą, historią i atmosferą. Wieczór integracyjny młodzieży urozmaicał grill i zabawa, podczas gdy pozostali goście przyłączyli się do debaty na temat edukacji oraz wzięli udział w biesiadzie. Niedzielny poranek Katalończycy spędzili z rodzinami, poznając inne atrakcje regionu tj. Sandomierz, Baranów czy Przecław. Kiedy nadszedł czas rozstania, zapanowało ogólne wzruszenie, ale zaproszenie do Katalonii, ukoiło smutek zbyt krótkiego spotkania. W drodze na lotnisko zwiedziliśmy również skansen w Kolbuszowej i odbyliśmy spacer po rzeszowskim rynku, zasłuchani w koncert z okazji Dnia Papieskiego. Późnym wieczorem z żalem, ale i nadzieją rychłego spotkania, pożegnaliśmy naszych przyjaciół, długo machając flagą katalońską - prezentem od naszych imienników.
zobacz galerię
AC
 
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Wolontariat


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Laboratoria przyszłości

logotyp-laboratoria.png - 16.13 Kb

MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości