Warsztaty z etnografem PDF Drukuj Email

Dnia 27 kwietnia 2012r. w Gimnazjum w Chorzelowie odbyły się warsztaty z etnografem - panią Małgorzatą Czyżewską , która przyjechała do naszej szkoły z Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ramach realizacji programu „EtnoLog – Zaloguj się na ludowo!”. Celem programu jest odkrywanie, dokumentowanie, utrwalanie i popularyzowanie kultury regionu, w którym młodzież mieszka.
Głównym zadaniem pani etnograf było zapoznanie nas z pracą metodą projektu na temat kultury i twórczości ludowej. W czasie warsztatów pracowaliśmy metodami aktywnymi. Wyprawa na wyspę Korodinga, wejście w rolę antropologa lub tubylca, nauczyła nas sposobów niekonwencjonalnego porozumiewania się w celu zdobycia niezbędnych, dla badacza tradycji, informacji. Każdy z nas musiał odpowiedzieć sobie na pytania: - Jaka postawa jest ważna przy spotkaniu z inną kulturą? – Do czego prowadzą stereotypy? Wiele pozytywnych emocji wzbudziła zabawa ,, Wszyscy, którzy", która zachęcała do wykazania się znajomością terminów z zakresu kultury ludowej. Podczas ćwiczeń „Jedno zdjęcie” puściliśmy wodze fantazji, wymyślając historię, która mogła być związana ze zdjęciem, jakie otrzymaliśmy. Opracowaliśmy również plakaty na temat pojęć: etnografia, dziedzictwo, folklor,tradycja.
Mimo, że warsztaty trwały cztery godziny zegarowe, świetnie się bawiliśmy. Pracując w grupach, nauczyliśmy się , jak ważna jest współpraca, umiejętność wymiany poglądów i wypracowywanie wspólnego stanowiska. Warsztaty z etnografem pozwoliły nam zrozumieć przedmiot badań etnologa i metody, którymi pracuje. Uświadomiły wszystkim, jak bardzo cenne jest dziedzictwo kulturowe naszego regionu.
Warsztaty będą pomocne w czasie realizacji tego i innych projektów. Ćwiczenia , które robiliśmy w podczas warsztatów, to doskonały drogowskaz do odkrywania kultury ludowej naszej miejscowości. Na zajęcia zaprosiliśmy koleżanki i kolegów z VI klasy, którzy interesują się historią i obyczajami naszej okolicy, gdyż w przyszłym roku, oni również będą pracować metodą projektu.
Grupa „Na przetacku”