Wycieczka w Świętokrzyskie PDF Drukuj Email
wtorek, 20 czerwca 2023 09:18
13 czerwca uczniowie klasy 4a i 5a wraz z opiekunami udali się na wycieczkę w okolice Kielc. Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Dzieci zwiedziły tam dwie wystawy o charakterze multimedialno – mechatronicznym:
– „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka.
– „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno – przyrodniczych. Innowacyjne metody popularyzacji nauki prowadziły do aktywnego kontaktu ze zjawiskami naukowymi, a także umożliwiły uczestnikom eksperymentów wcielić się w rolę badaczy.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Jaskini „ Raj”. Jaskinia jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisk.
Po zwiedzaniu jaskini udaliśmy się do Chęcin aby wziąć udział w lekcji tematycznej „ Rycerze i zamki”. W trakcie lekcji poruszane były takie tematy jak: życie na zamku w XIV w., geneza i rozwój zamków, wykład bronioznawczy, kostiumy XIV; XV w. (szczegółowe omówienie elementów stroju i rynsztunku rycerskiego).
Naszą wycieczkę zakończyliśmy spacerem do ruin zamku królewskiego. Do dziś zachował się tam pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy dobrej pogodzie widać wierzchołki Tatr.