E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Wycieczka do Wrocławia i Złotego Stoku PDF Drukuj Email
9 czerwca uczniowie klas ósmych wraz  z wychowawcami udali się na dwudniową wycieczkę  do Wrocławia i Złotego Stoku. Wrocław zwany jest miastem stu mostów, jest to miasto o wielowiekowej tradycji, przeplatające kulturę polską, niemiecką i czeską. To tutaj licznych zabytków oraz porządku strzegą krasnale, które spotkać można na każdym kroku. Warto pójść ich tropem i zapoznać się z niezwykłymi zabytkami  miasta. Tak też zrobiliśmy. Idąc tropem tych baśniowych stworzeń zobaczyliśmy: Ostrów Tumski, Katedrę, Stare Jatki i późnogotycki Ratusz. Kolejnym punktem naszej wycieczki było  ZOO i Afrykarium.  Wrocławski  Ogród Zoologiczny  to największe pod względem liczebności zwierząt i najstarsze ZOO w Polsce, zaś  Afrykarium to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń,  wieczorem udaliśmy się do kolejnego  punktu naszej wycieczki -Złotego Stoku.
   Złoty Stok jest  niewielkim miasteczkiem leżącym u podnóża Gór Stołowych, które swoją popularność zawdzięcza nie tylko malowniczemu położeniu, ale (głównie) kopalni złota, która się tu znajduje. To właśnie tutaj, przez ponad siedem wieków wydobywano ten szlachetny kruszec!  Bardzo szybko odkryliśmy, że atrakcją jest zarówno wspomniana kopalnia, jak i Średniowieczny Park Techniki oraz stosunkowo niedawno udostępniona Sztolnia Ochrowa. Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Złota” obejmuje zwiedzanie dwóch sztolni: Gertrudy oraz Czarnej Górnej. Już po kolacji czekała na nas pierwsza atrakcja tego miejsca, jaką był spływ łodzią w kopalni złota. Kolejny dzień wycieczki był równie obfitujący w atrakcje. Rozpoczęliśmy go od zwiedzania sztolni Gertruda, w trakcie zwiedzania słuchaliśmy historii kopalni, dowiedzieliśmy się też  jak ciężka była praca i życie górników. Ciekawe były też  odwiedziny w laboratorium alchemika (odzyskiwanie arszeniku) oraz w Skarbcu (1066 „złotych” sztabek!). Gorączka złota udzieliła się i nam, całą grupą wzięliśmy bowiem udział w warsztatach płukania złota. Swoją przygodę ze Złotym Stokiem zakończyliśmy w Średniowiecznym Parku Techniki i Sztolni Ochrowej. Średniowieczny Park Techniki to osada górnicza, w której umieszczono techniczne obiekty, jakie były wykorzystywane w czasach średniowiecza w kopalniach czy hutach, a także w życiu codziennym. Podczas zwiedzania oglądaliśmy  takie „urządzenia” jak studnia, koło deptakowe, dźwig ręczny, kierat, młyn stępowy, wiatrak. Wzięliśmy udział również w warsztatach fizycznych. Wiedzę z warsztatów wykorzystaliśmy wprawiając te ogromne urządzenia w ruch. Duże wrażenie zrobiła też  na  nas Sztolnia Ochrowa, w której mogliśmy podziwiać  bogatą szatę naciekową. Z  żalem żegnaliśmy  Złoty Stok, który nie bez powodu nazywany jest największą atrakcją Dolnego Śląska.Z żalem rozstawaliśmy się też w Chorzelowie, ponieważ wycieczka była też wspaniałą okazją do integracji, wspólnej zabawy,zacieśniania więzi. 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Wolontariat


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Laboratoria przyszłości

logotyp-laboratoria.png - 16.13 Kb

MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości