Koło Historyczne na wycieczce rowerowej PDF Drukuj Email
Koło Historyczne na wycieczce rowerowej w Tuszowie Narodowym

15 września 2011 r. Szkolne Koło Historyczne wraz z opiekunami Sylwią Graniczka i Martą Przyłucką–Grzelak udało się na wycieczkę rowerową do miejsca urodzin Władysława Sikorskiego Tuszowa Narodowego. Celem tego wyjazdu było zapoznanie się z Izbą Pamięci, która znajduje się w domu urodzin generała. Dom ten został wybudowany w 1869 roku nakładem gromady Tuszów Narodowy z przeznaczeniem na szkołę i mieszkanie dla nauczyciela. W 1881 roku zamieszkał tutaj Tomasz Sikorski - ojciec przyszłego generała, z żoną i dwójką dzieci i objął posadę w miejscowej szkole. 20 maja 1881 roku w tym domu urodził się Władysław jako trzecie z kolei dziecko Tomasza i Emilii. W 1987 roku budynek wraz z działką stał się własnością biblioteki i od 1988 roku rozpoczął się jego remont kapitalny, trwający do lipca 1990 roku. 26 sierpnia 1990 roku budynek został oficjalnie otwarty, poświęcony i oddany do użytkowania. Mieści się w nim obecnie Gminna Biblioteka Publiczna i utworzona przez bibliotekarzy Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego. Temu niecodziennemu wyjazdowi kółkowiczów towarzyszyła piękna jesienna pogoda oraz dobry humor.
zobacz galerię