E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
"NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ" PDF Drukuj Email
Po raz kolejny w naszej szkole w roku szkolnym 2020/2021 został przeprowadzony ogólnopolski program edukacji antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę”, który adresowany jest do uczniów klas I - III szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Program jest realizowany z inicjatywy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.Celem programu było:
- kształtowanie u dzieci nawyków zdrowego stylu życia zarówno w sferze fizycznej, jak również społecznej i psychicznej;
- uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia;
- wykształcenie u dzieci postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Na zajęciach edukacyjnych dzieci z klas I-III poznały główną bohaterkę programu "Nie pal przy mnie, proszę" - wiewiórkę Wiki, z którą wykonały kolejne zadania w ramach działań:
- Co to jest zdrowie?
- Od czego zależy nasze zdrowie?
- Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
- Co robić, gdy moje zycie jest zagrożone?
- Nie pal przy mnie, proszę!

Podczas zajęć wykorzystano metody aktywizujące – mapa myśli, burza mózgów, prezentacje multimedialne, filmy, quizy, zadania z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dzieci wykonały plakaty na temat zdrowego stylu życia i szkodliwości palenia, rozwiązywały krzyżówki, układanki, wykonywały ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, praktykowały codzienne nawyki higieniczno-zdrowotne.

W trakcie realizacji programu w poszczególnych klasach I - III odbywały się spotkania ze szkolną higienistką na tematy związane ze zdrowym stylem życia, odżywianiem, pierwszą pomocą w nagłych wypadkach, szkodliwością tytoniu dla zdrowia człowieka.

Dzieci zakładały zielniki, hodowle nowalijek, kąciki przyrody z wykorzystaniem warzyw i owoców, wykonywały zdrowe przekąski.

Rodzice zostali zapoznani z pedagogizacją - „Nie pal przy mnie, proszę” na temat szkodliwości palenia w obecności dzieci i innych biernych palaczy.

Podsumowaniem programu był konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III na najciekawszy plakat zachęcający do zdrowego stylu życia i ukazujący szkodliwość palenia tytoniu,  zatytułowany - "W zdrowym ciele zdrowy duch - Nie pal przy mnie, proszę", na który wpłynęło 67 prac. Plakaty zostały wystawione na korytarzu klas I - III w Szkolnej Galerii. Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się w późniejszym czasie.

Podczas realizacji programu w zostały osiągnięte efekty:

- wzrost wiedzy dzieci na temat zdrowego stylu życia w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej;
- nabycie świadomości szkodliwego wpływu palenia na rozwój dziecka;
- uwrażliwienie dzieci na asertywne reagowanie w sytuacjach palenia dorosłych w obecności dziecka;
- zachęcenie palących rodziców do unikania palenia w obecności dzieci i innych niepalących osób, uświadomienie zjawiska biernego palenia.

Szkolny koordynator programu
Jolanta Gawryś
 
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Wolontariat


MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości